Přeskočit na obsah
Domů » Blog » Vlaštovky z papíru: Zábava, kterou zvládne každý!

Vlaštovky z papíru: Zábava, kterou zvládne každý!

  • od

Papírové vlaštovky jsou nejen jednoduchou hračkou, ale i skvělou zábavou pro děti všech věkových kategorií. Stačí kousek papíru, pár ohybů, a kouzlo je na světě! Pokud máš doma malého pilota nebo malou letušku, pojďme společně prozkoumat pár netradičních tipů, jak si s vlaštovkami z papíru užít ještě více zábavy. Nevíš, jak složit vlaštovku? Na konci najdeš návod a video na naší oblíbenou vlaštovku, která může vozit třeba zvířátka!

1. Závody vlaštovek

Uspořádejte závod a zjistěte, čí vlaštovka doletí nejdál! Můžete si vyznačit startovní čáru a cíl, případně umístit různé mety, kterými musí vlaštovky proletět. Každý si může vytvořit vlastní vlaštovku a vyzkoušet různé techniky skládání nebo změnu křídel, aby zjistil, která poletí lépe.

2. Přistávací plocha

Vytvořte přistávací plochy z kruhů na zemi – třeba pomocí papíru, křídy nebo obručí. Cílem je hodit vlaštovku tak, aby přistála co nejblíže k určenému cíli. Můžete udělat několik kruhů s různým bodovým ohodnocením a zahrát si soutěž, kdo získá nejvíc bodů. To je skvělý způsob, jak u dětí podpořit koordinaci a přesnost.

3. Letecká akrobacie

Zkuste s dětmi vytvořit „leteckou show.“ Můžete soutěžit o to, komu se podaří vlaštovku hodit do spirály, udělat s ní otočku nebo jiné akrobatické prvky. Je to nejen zábava, ale také cvičení motoriky a trpělivosti. Pokud máš prostor, můžeš dokonce přidat překážky, kterými vlaštovky musí proletět.

4. Lov na cíle

Položte na zem různé předměty – třeba krabice, kelímky nebo plyšáky – a pokuste se trefit vlaštovkou určitý cíl. Můžete zvolit, jakou částí těla nebo jakým způsobem se musí vlaštovka k cíli přiblížit. Děti budou soutěžit, kdo dokáže trefit více cílů, což podpoří soustředění a jemnou motoriku.

5. Letiště s vlastními pravidly

Děti mohou vytvořit „letiště“ na stole nebo podlaze s různými „dráhami“ a přistávacími plochami, kde bude každá dráha znamenat něco jiného – třeba přistání, čekací zónu nebo vzlet. Vymýšlení vlastních pravidel pro hru podpoří jejich fantazii a kreativitu.

6. Barevné vlaštovky pro každý den

Zkus vytvořit barevné vlaštovky a každé dej určitý význam – třeba pondělní vlaštovka přinese štěstí nebo páteční zase radost. Děti mohou mít každý den novou vlaštovku s jedinečným designem nebo zprávou, kterou napíšete na křídla, což podpoří jejich emocionální rozvoj a přinese do týdne prvek kouzla.

7. Sbírání vlaštovek podle druhu

Zkus vytvořit různé druhy vlaštovek – každá se skládá jinak a létá jinak rychle nebo daleko. Zvládnete například udělat modely „Raketa“, „Kluzák“ nebo „Hurikán“? Poté můžete testovat, která vlaštovka bude lepší na rychlost, a která na dálku.

8. Letní vlaštovkový piknik

Pokud máte možnost vyrazit ven, vlaštovky jsou perfektní zábavou i na čerstvém vzduchu! Připravte si malý piknik, rozložte deku a dejte dětem vlaštovky. Můžete pozvat další kamarády a uspořádat závody nebo týmové soutěže, kdo doletí s vlaštovkou nejdál nebo nejpřesněji.

Vlaštovky z papíru jsou opravdu jednoduchou, ale neuvěřitelně zábavnou hračkou, která dokáže děti nadchnout na celé hodiny. Podporují motoriku, soustředění i fantazii – a navíc nejsou náročné na přípravu ani materiál. Nezapomeň sledovat video s návodem, jak vlaštovku jednoduše poskládat, a vyzkoušejte některé z těchto tipů, aby byla hra s vlaštovkami ještě zajímavější.

Naše oblíbená vlaštovka:

Přehýbání, rozkládání a opětovné skládání.

  1. Papír na výšku, jeden roh uchopíme a přehneme podél strany. Uhladíme a znovu rozložíme.
  2. Chytíme druhý roh a opět přehneme, uhladíme a rozložíme. Teď nám vznikly 4 trojúhelníky.
  3. Uprostřed postranních trojúhelníků začneme papír vkládat směrem do středu. K tomu nám pomohou již připravené přehyby. Vznikne nám krásná špička, kterou uhladíme.
  4. Cíp špičky z jedné strany uchopíme a ohneme ke špičce. Uhladíme. A to stejné provedeme s cípem z druhé strany. 
  5. Nyní budeme tyto nově vzniklé trojúhelníky překládat – těžko se mi to popisuje, tak snad to bude dobře vidět ve videu. Překládáme cípy podél střední osy vlaštovky. Z každé strany – jednou směrem nahoru a jednou směrem dolů. Zase je rozložíme. Jde vlastně o podobný způsob jako v prvním bodě návodu. Potom trojúhelník zmáčkeme a překlopíme směrem nahoru.
  6. Vše pečlivě uhladíme.
  7. Nyní už zbývá jen přeložit vlaštovku v půli, udělat křídla a máme hotovo!

Tip pro menší děti – určitě je potěší, pokud na vlaštovce někdo poletí. Samozřejmě, hračky vlaštovka neunese, ale můžete nakreslit a vystříhat zvířátka nebo oblíbené hrdiny z pohádek. Vlaštovku můžete také pomalovat. A hurá, Krteček letí letadlem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *